• Назавжди в нашій пам’яті –  до 100 річчя Романчука Павла Родіоновича

    ROM_LAYER_2_copy

    11 березня 1921 року народився Романчук Павло Родіонович – Герой Радянського Союзу, кандидат фізико-математичних наук, доцент, директор Астрономічної обсерваторії, ветеран праці Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

    Після закінчення школи (1939) П.Р. Романчук поступив до Херсонського педагогічного інституту, де провчився всього один місяць і був призваний до лав Червоної Армії. Воював у складі військ Західного, Північно-Західного, Степового фронтів. За героїзм при форсуванні Дніпра у вересні 1943 р. П.Р. Романчуку Указом Президії Верховної Ради СРСР присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

    FOTO4

    Після закінчення війни П.Р. Романчук поступає на фізичний факультет Київського державного університету. Після закінчення університету працює викладачем фізики Золотоніського педагогічного училища, Кременецького та Чернігівського педагогічного інститутів.

    У 1957 р. П.Р. Романчук поступає до аспірантури на кафедру астрономії Київського державного університету. Після закінчення аспірантури отримує призначення на роботу в Астрономічну обсерваторію Київського університету а з вересня 1963 р. зараховується на посаду старшого викладача кафедри експериментальної фізики фізичного факультету Київського університету. У 1966 р. П.Р. Романчук захищає дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата фізико-математичних наук “До питання про природу сонячної активності”, з 1967 р. стає доцентом кафедри експериментальної фізики, а з 1972 р. доцентом кафедри астрономії і призначається директором Астрономічної обсерваторії.

    Протягом 15 років, коли П.Р.Романчук займає посаду директора, Астрономічна  обсерваторія стає провідним центром в Радянському Союзі з досліджень закономірностей сонячної циклічності та сонячно-земних зв’язків. Особливо слід відзначити ініційований П.Р.Романчуком розвиток нових наукових напрямів в Астрономічній обсерваторії – теоретичних досліджень магнітних полів та початок експериментальних робіт, пов’язаний з придбанням магнітографа; дослідження змін у атмосфері Сонця перед, під час та після сонячних спалахів. За його ініціативи університет отримує додаткові асигнування за урядовими постановами, завдяки цьому в обсерваторію були прийнято більше 20 молодих співробітників.

    Іншим важливим результатом діяльності П.Р.Романчука стало зміцнення матеріальної бази обсерваторії – придбання магнітографа, модернізація горизонтального сонячного сонячного телескопа, спільні роботи з Головною астрономічною обсерваторією НАНУ з розробки та виготовлення меридіанного кола аксіального типу.

                За час роботи в університеті П.Р.Романчук опублікував більше 100 наукових праць, підготував декілька кандидатів наук. Помер П.Р. Романчук 22 червня 2008 року, похований на Совському цвинтарі м. Києва.

    Співробітники Астрономічної обсерваторії зберігають та вшановують пам’ять про П.Р.Романчука. За підтримки Л.В. Губерського в серії “Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Герої – видатні вихованці та педагоги”  надруковано книгу “Павло Родіонович Романчук”. У цьому році відбудеться наукова конференція присвячена його 100-річчю П.Р.Романчука.