Парад планет 2020

planet

В ці літні дні різі інформаційні джерела пишуть про «парад планет». При цьому називається дата – 4 липня. У зв’язку з цим потрібно зробити деякі уточнення.

Дійсно, цим літом всі вісім планет певний час будуть розташовані в інтервалах екліптичних геліоцентричних довгот менше 110о. Це досить неширокий інтервал довгот для всіх планет. Крім того, шість планет: Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер і Сатурн будуть розташовані в інтервалі довгот біля 30о. Тобто, якщо дивитися зі сторони Сонця, то ці шість планет утворять досить компактну групу на небі. Уран і Нептун будуть віддалені на кілька десятків градусів.

Мінімальна дуга для шести планет настане не 4-го, а 14-го липня. Хоча різниця в цих дугах буде невелика. Четвертого липня – 35о, 14-го – 32о. Потім ці планети почнуть потупмо розходитись. Шістнадцятого липня дуга складатиме 36о, а 20-го – 51о. Хоча в ці дні до цих шести планет вже підійде й Нептун, а Уран залишатиметься від них на відстані понад 50о.

Коли цю картину можна спостерігати? Зрозуміло, що з Землі картинка буде зовсім інша, ніж з боку Сонця. З Землі видно три яскраві планети: Марс, Юпітер і Сатурн. В ці дні липня їх можна бачити лише вночі. Юпітер і Сатурн десь після опівночі, а з 2-ї години ночі (за Київським часом) стане видно й Марс.

В липні екскурсії в Обсерваторію не проводяться. Крім того, вночі вони ніколи й не проводились. Але Марс, Юпітер і Сатурн з середини серпня до кінця вересня буде видно вже й на вечірньому небі. Якщо на той час екскурсії відновляться, то всі бажаючі зможуть побачити той таки «парад планет» з нашої обсерваторії і в телескоп.

© Copyright 2016 Astronomical observatory of Taras Shevchenko National University
Powered by Igor V. Lukyanyk